Kreta na talerzu

Kuchnia kreteńska jest znakomita. Nie należy mylić kuchni śródziemnomorskiej (włoska, hiszpańska, grecka) z kuchnia kreteńską, bo różnią się one nieco od siebie. To właśnie jednak kuchnia kreteńska najbliższa jest uważanej za najzdrowszą na świecie diecie śródziemnomorskiej. Dieta ta oparta jest na spożywaniu w dużych ilościach oliwy, jedzeniu mnóstwa warzyw (szczególnie strączkowych), świeżych ziół pod różnymi postaciami (horta), mnogości różnorakich owoców, często pieczywa i serów. Mięso, ryby i owoce morza jada się stosunkowo rzadko, nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Pamiętać jednakże należy, że wszelkie badania potwierdzające niezwykłe właściwości zdrowotne kuchni kreteńskiej mają charakter historyczny, odnoszą się zatem do przeszłości. Dzisiaj niestety tak różowo z odżywaniem się Kreteńczyków nie jest. Młodzież masowo obżera się lokalnymi hamburgerami, pizzą i frytkami. Dorośli zaś niezmiennie zapychają się suvlakami, czy gyrosem serwowanymi z ogromną ilością smażonych ziemniaków. Nic dziwnego, że coraz więcej Kreteńczyków (w różnym wieku), „stołując się” jak Amerykanie, na takowych wyglądają. Co rusz widuje się młodych chłopaków, ale i dorosłe osoby ważące grubo (nomen omen) ponad 130 kilogramów.

Kto ma jednak swój rozum wie, że zbilansowana dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Kuchnia Krety jest znakomicie zbilansowana, a w dodatku naprawdę pyszna. Biesiadowanie na Krecie to przynajmniej kilka osób przy stole, a na tymże dań minimum dziesięć. Przy stołach zawsze jest wesoło i głośno.

Zabiorę Cię na taką biesiadę, a na nawet zorganizuję ją specjalnie dla Ciebie jeśli zapragniesz. Poznasz tam smak prawdziwej kuchni Krety, a nie tylko jej fast foodowe oblicze. Zakosztujesz również wspaniałej atmosfery w kreteńskiej tawernie i zaręczam Ci, nie zapomnisz tego na długo. Jedz jak rodowity Kreteńczyk, żyj zdrowo i dobrze. Ja Ci w tym chętnie pomogę.

Obejrzyj poniżej kilka moich zdjęć potraw, których możesz zakosztować na Krecie. Sporo? Nie martw się, wybiorę odpowiednie dania specjalnie do Twoich potrzeb i upodobań podczas Twojego pobytu na tej pięknej wyspie. Tobie pozostanie jedynie cieszyć się atmosferą i smakiem dań.


Poznaj przepisy kulinarne na dania z Krety <<TUTAJ>>.